تبلیغات
زندگی زیباست عشق افسانست - توپولوژی(پیکربندی) شبکه

توپولوژی(پیکربندی) شبکه

یک شبکه ی رایانه ای می تواند پیکربندی متفاوتی داشته باشد که اصطلاحا" به آن توپولوژی شبکه می گویند. توپولوژی شبکه به طرح فیزیکی یا آرایش رایانه ها، کابل ها و سایر اجزای شبکه مرتبط است. توپولوژی بر روی توانایی ها و قابلیت های یک شبکه موثر است و با انتخاب توپولوژی های متفاوت موارد زیر نیز در شبکه فرق خواهند کرد.

نوع تجهیزات مورد نیاز شبکه

توانایی تجهیزات

روشی که شبکه مدیریت می شود

امکان رشد و توسعه ی شبکه

 

انواع توپولوژی

سه نوع متداول توپولوژی استاندارد وجود دارد که عبارتند از:

 

 

1- توپولوژی خطی:(BUS)

ساده ترین نوع توپولوژی است که تمام رایانه های شبکه توسط یک کابل اصلی به یکدیگر متصل می شوند. در این توپولوژی خراب شدن یک ایستگاه کاری بر روی عملکرد شبکه تاثیری ندارد. ولی موجب از کار افتادن ایستگاه های کاری بعد از خود می شود و برای رفع مشکل می بایست ایستگاه کاری خراب را از شبکه خارج کرد.

 

2-  توپولوژی ستاره ای (STAR)

در این نوع توپولوژی سرویس دهنده و یک قطعه مرکزی به نام هاب (Hub ) در مرکز دایره قرار دارد و ایستگاه های کاری در اطراف آن قرار دارند. در این نوع توپولوژی خراب شدن سرویس دهنده و یا Hub باعث از کار افتادن کل شبکه می شود. ولی از کار افتادن یک ایستگاه کاری بر کل شبکه موثر نیست.

 

3- توپولوژی حلقوی(RING)

در این نوع توپولوژی، رایانه ها طوری با یکدیگر در ارتباط هستند که یک دایره را تشکیل می دهند سیگنال های الکتریکی که حاوی پیام هستند در یک جهت از یک رایانه به رایانه ی بعد حرکت می کنند. همان طوری که از شکل زیر مشخص است، از کار افتادن یک ایستگاه کاری و یا Server باعث اشکال در کل شبکه می شود.

امروزه بیشتر شبکه های محلی فیزیک از توپولوژی های فوق الذکر می باشند. شبکه های ترکیبی که می توان به عنوان مثال از آنها یاد کرد عبارتند از: ستاره ای خطی و ستاره ای حلقوی

 

کدام توپولوژی بهتر است؟

بعد از شناخت توپولوژی های شبکه، این سوال پیش خواهد آمد که کدام توپولوژی بهتر است و بیشتر استفاده می شود؟

جواب این سوال به همان سادگی که ما فکر می کنیم نمی باشد. بلکه هرگاه در صدد برآییم تا بهترین نوع توپولوژی را برای یک شبکه انتخاب نماییم باید عوامل زیادی را در نظر بگیریم و در اینجاست که شخصی به نام طراح شبکه های محلی با لحاظ کردن تمامی فاکتورهای موجود، بهترین نوع پیکربندی را پیشنهاد می کند.

عواملی که طراح شبکه های محلی در نظر می گیرد عبارتند از:

1- تعداد رایانه های موجود در شبکه

2- توانایی رایانه ها

3- مساحت و ابعاد ساختمانی که قرار است شبکه در آنجا ایجاد شود

4- هزینه

5-  ایمنی مورد نظر در شبکه

6- بسیاری از موارد دیگر

حال که در مورد انواع پیکربندی شبکه صحبت کردیم، بدنیست استانداردهایی را که هر کدام از این پیکربندی ها برای خود استفاده می کنند بشناسیم.

توپولوژی خطی از استانداردی به نام اترنت(Ethernet) استفاده می کند.

توپولوژی ستاره ای از استانداردArcnet و توپولوژی حلقوی نیز از استانداردی به نام Tokenring استفاده می کنند

موضوع: کامپیوتر، برچسب ها: توپولوژی(پیکربندی) شبکه،
[ شنبه 1392/06/9 ] [ ساعت 23 و 49 دقیقه و 36 ثانیه ] [ پرهام محدثی ]